Ana içeriğe atla

Japonya ve Türkiye Ortak Müzesi Eskişehir'de


Japon mimar Kengo Kuma ve Associates tarafından tasarlanan Odunpazarı Modern Müzesi (OMM) Eskişehir'de açıldı.

Dışarıdan, 4.500 metrekarelik üç katlı bina, istiflenmiş sandıklardan oluşan dev bir yığın gibi gözüküyor - Odunpazarı’nın geleneksel sundurma evleri ve Eskişehir’in ahşap pazarı olarak tarihinden ilham alan bir tasarım.

Müze, daha küçük ölçekli sanat eserlerini sergilemek için zemin katta bir sergi alanına ve üst katlarda daha küçük odalara sahip olacak. Müzenin merkezinde “sandıkların” buluştuğu bir avlu da var.Sanat koleksiyoncusu ve işadamı Erol Tabanca tarafından kurulan OMM, 1950'lerden günümüze 1.000 sanat eseri içerecek. Açılış koleksiyonu, 60 sanatçıdan 200 eser sergileyecek.

Ayrıca Japon sanatçı Tanabe Chikuunsai IV'ten siteye özel bir çalışma yapılacak. Bu, duvardan ve zeminden hareket ettiği anlaşılan dokuma bambudan yapılmış bir kurulum olacak.

Kuma ve Associates'in kurucusu Yuki Ikeguchi şunları söyledi: “Binanın kasabanın tarihini ve hafızasını taşımasını, hem de Odunpazarı'nın eşsiz sokak manzarası ile rezonansa geçmesini istedik. Halkın zevk almasını ve bina ile etkileşime geçmesini dört gözle bekliyoruz.”OMM'nin müze müdürü Haldun Dostoğlu konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “OMM’nin açılış sergisini organize ederken, üç gerçekten ilham aldım: Eskişehir ilk modern sanat müzesini kazandıracak, Erol Tabanca sanat koleksiyonunu halkla paylaşma hayalini gerçekleştirecek ve bu harika koleksiyon ilk defa sergilenecek. ”

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe