Ana içeriğe atla

Tesseract Evi - Bir Proje Olarak Tasarlanan Çağdaş Mimari

Tesseract evi, Toronto'daki Long Branch semtinde çağdaş ve yeni bir yapıdır. Müşteri olmadan tasarlanan spekülatif, kendi kendine başlatılan bir proje, yüksek kaliteli çağdaş mimarinin pazarda talep edildiğini göstermek için bir çalışmaydı.Brief Neydi?
Kendi kendine başlatılan, mimar öncülüğünde tasarım ve geliştirme projesi olan Tesseract Evi özellikle bir müşteriye yönelik olarak tasarlanmadı. Daha ziyade, piyasada bir talebi karşılayan mükemmel bir çağdaş mimarinin yaratılabileceğini ispatlamak, bir yandan da karmaşasız yaratıcılığın geleneksel ve hazır inşaat yöntemlerini kullanarak yenilikçi ve sanatsal alanlar yarattığını kanıtlamak için bir iş projesi olarak tasarlandı. Bütün bunlar bütçeleri zorlamadan ve bu tür bir ev için tipik bir bütçeyle başarıldı.

Mimardan:
“Bütçeye büyük  zararlar vermeden iyi mimari yaratılabilir”
“Çağdaş tasarım bile bağlamsal ve yerel olabilir.”Tesseract Evi Neden Eşsizdir?
Projenin, tasarım ekibinin tipik olarak daha geleneksel evlerde görülmeyen fikirleri denemesine ve uygulamasına olanak tanınmasını engelleyen programatik bir kısıtlaması yoktur. Mevki kısıtlamalarına karşı doğal ışık ve temiz havaya erişim ile ilgili olarak, en iyi konfor standartlarına sahip olmasıyla birlikte bir evin daha iyi çalışmasını sağlamak için büyük tasarım fikirlerinden ilham alındı . Bu amaç, çeşitli doku ve malzemelerin zarif ve düşünceli bir şekilde bir araya getirildiği evin detaylarına kadar uzanıyordu.

Kilit Zorluklar Nelerdi?
1.Eski imar kuralları
2.Konvansiyonel yöntemleri kullanarak yürütme / derleme
3.Derin Site / Uzun EvÇözümler Nelerdi?
1. Tasarım ekibi, onaylanmış bir tasarım ile istenen sonucu elde etmek için değişkenlik gerektiren bir tasarım arasında doğru dengeyi bulmak için çok çalıştı. Varyansların kaçınılmaz olduğu yerlerde, açıkça savunulabilir pozisyonlar, onay sürecini sorunsuz bir şekilde yönlendirmek için şehir yetkilileriyle durumlarını savundular.

2. Tasarım amacını canlı tutmak ve detay kalite seviyesini korumak için “doğru işleri yapma yolu” ile “işleri yapma” arasındaki farkın bilincinde olmak. Tasarım ekibi, inşaat ekibiyle daha kaliteli bir yapının hizmetinde olan deneyimlerini birleştirerek yakın bir diyalog geliştirmeyi hedefledi. Tasarım geliştirme modeli, bu kalite seviyesine ulaşmak için aracıların ve barikatların kaldırılmasına yardımcı oldu.

3. Dar ve uzun alan, havanın ve evin derinliklerine nüfuz etmesine izin verecek bir yerleşim planının ortaya çıkmasını zorlaştırdı fakat akıllıca yerleştirilmiş ve şekillendirilmiş ışık kuyuları ve iyi yerleştirilmiş açıklıklar bu sorunu çözdü.Hangi İnşaat Yöntemleri Kullanıldı?
Ev, tasarım ekibinin aşina oldukları yöntemleri kullanarak evin inşa etmesini kolaylaştırırken tasarım ekibinin evin mekânsal ve maddi niteliklerine odaklanmasını sağlamak için geleneksel yapıya göre yapılmış inşaat yöntemleri kullanılarak tasarlanmıştır.Mimar: Phaedrus Stüdyosu

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe