Ana içeriğe atla

Global İnşaatta En Akıllı 10 Girişim

Plastik çakıl ve kod uyumu için tasarımları kontrol eden yazılım, Meksikalı çimento üreticisi Cemex’in küresel inşaat sektöründeki en iyi start-up şirketler için düzenlediği yarışmayı kazanan buluşlar arasındaydı.

Monterrey’de düzenlenen üç günlük konferansta toplamda 10 genç şirket Cemex’in dikkatini çekti ve bu şirketler kendi konseptlerini geliştirmek için Cemex’in faaliyet gösterdiği veya girebileceği pazarlarda şirket ile işbirliği yapma şansına sahip olacaklar.

İşte kazanan firmalar: 

1-360 Smart Connect (Fransa): Malzemenin nasıl kullanılacağı, maliyeti ve neyden yapıldığı gibi bilgileri içeren çipleri bir beton malzemeye eklemenin yolu geliştirdi. 

2-Arqlite (Arjantin): Beton, drenaj ve prekast için kullanılabilecek geleneksel çakıllardan % 66 daha hafif ve 10 kat daha fazla yalıtım malzemesi oluşturan geri dönüşümlü plastiklerden çakıl üretmiştir. 

3-BuildStream (ABD): Karmaşık inşaat projelerinde ağır ekipman ve lojistiğin gerçek zamanlı yönetimini kolaylaştıran, diğer yazılım sistemlerini entegre eden ücretsiz bir yazılım aracı üretti.
4-BldBox (ABD): Gelecekteki projeler için tahminleri hesaplamak için geçmiş proje verilerini kullanan bir maliyet tahmin platformudur. 

5-Matrak (Avustralya): Ekiplerin ve şirketlerin birlikte kolayca çalışmasına izin veren dijital bir platform ile bu listeye girmeye hak kazandı.

6-Morta (İngiltere): Bina düzenlemelerine uyum için tasarımları kontrol etme işini otomatikleştirir.

7-PlanRadar (Avusturya): Proje dokümantasyonu ve proje ekibi arasındaki iletişimi geliştirmek için bir hizmet olarak yazılım sağlar. 

8-Rebartek (Norveç): Donatı kafeslerinin prefabrikasyonunu otomatikleştirmek için robotlar kullanır.

9-Thunderbolt Pipeline (ABD): Riskleri azaltmak ve inşaat öncesi ekiplerin daha rekabetçi teklifler vermelerini sağlamak için makine öğrenimini kullanan bir platformdur.

10-Vero Solutions (Kanada):
Çelik ve çimento için modüler bir tasarım sistemi icat etti.

İşte kazanan firmaları gösteren bir sunum videosu:


Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe