Ana içeriğe atla

Dünyanın En İyi Tasarımlı 5 Spor Stadyumu

Bir spor stadyumu tasarlamak kolay bir iş değildir. Kısa bir süre içerisinde onbinlerce insanın akışını kolaylaştıracak bir bina oluşturmanız, alışveriş ve yemek olanakları sağlamanız ve izleyicilere oyunun harika bir görüntüsünü vermeniz gerekiyor.

Design Curial haberine göre, işte dünyanın en iyi 5 spor stadyumu:

1- FC Bate Borisov Futbol Stadyumu

Tasarım: OFIS Arhitekti
Yer: Borisov, Belarus

Sloven şirketi OFIS Arhitekti tarafından UEFA gerekliliklerini karşılamak üzere tasarlanan bu 13.000 kişilik futbol stadyumu, 2012 yılında tanıtıldı ve futbol kulübü BATE Borisov'un yeni evi oldu. Stadyum alüminyumla kaplanmıştır ve süngerimsi açıklıklar ile vurgulanan canlı hücrelerin yapısını taklit etmektedir. Pırıltılı, ten gibi bir kumaş kubbeyi kaplar ve stadyumun canlı görünmesini sağlar.

2- Johannesburg Futbol Şehri

Tasarım: Populous
Yer: Johannesburg, Güney Afrika

Tasarımcı Populous için zorluk, modern Afrika kültürünün sembolü olarak işlev görecek ve en önemlisi FIFA'nın teknik gereksinimlerini karşılayacak yeni bir sanat stadyumu oluşturmaktı. Tasarım, mevcut bir tarihi stadyum etrafında çalışmalıydı ve bu yüzden proje, yenileme ve yeniden yapılanmayı gerektirdi.

3-Allianz Arenası

Tasarım: Herzog ve Meuron
Yer: Münih, Almanya

Allianz Arena, dünyaca ünlü Alman futbol kulübü Bayern Münih'e ev sahipliği yapmaktadır ve renk değiştiren cephesi ile turistik bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

4-Londra Su Sporları Merkezi

Tasarım: Zaha Hadid Architects
Yer: Londra, İngiltere

İngiliz mimar Zaha Hadid - ve onun uygulaması Zaha Hadid Architects - mimaride organik görünümlü formlar yaratmada çok başarılı, bu nedenle yalnızca Londra'daki 2012 Olimpiyat Oyunları için Su Sporları Merkezi'ni tasarlama görevine geldiklerinde, sudan ilham aldı. Dalgalı bir çatı, merkezin havuzlarını birleştirici hareketi ile sarıyor.

5-Bakü Kristal Salonu

Tasarım: GMP Architekten
Yer: Bakü, Azerbaycan

Stadyumun geçen yılki Eurovision Şarkı Yarışması'na ev sahipliği yapmak için zamanında hazır olacak şekilde aynı anda tasarlanması ve inşa edilmesi gerekiyordu, bu yüzden Alman GMP Architekten firması proje boyunca müteahhitlerle Alpine Bau Deutschland ve Nüssli ile yakın çalıştı. Hem konser salonu hem de spor stadyumu olarak tasarlanan 25.000 kişilik salon, stadyumun adını veren kesilmiş kristali andırmayı amaçlayan yönlü zar cepheli hafif çelik bir yapıdan oluşuyor.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe