Ana içeriğe atla

Negev Çölü Ortasında Bir HavaalanıAmir Mann-Ami Shinar Architects and Planners ve Moshe Zur Architects ortaklığında tasarlanan Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havaalanı, İsrail’deki Negev Çölü’nde açıldı.İsrail’in Negev Çölü'nde 1.250 dönümlük alana yayılan yeni Ilan ve Asaf Ramon Uluslararası Havaalanı, ülkenin ilk yeşil alan sivil havaalanı projesidir.

Havalimanında 484.000 metrekarelik bir Yolcu Terminal Binası ve 40 önlük ile birlikte 11,811 fit uzunluğunda bir pist ve taksi yolu bulunmaktadır. Terminalin kuzeyindeki ve güneyinde bulunan iki destek yapısı, birleşik 389.000 sf alan ve 147 metre yüksekliğinde bir Hava Kontrol Kulesi ekler.

Proje Tasarım Müdürü Amir Mann, “Havaalanını tasarlarken çöl manzaralarından ilham aldık. Bu da mevcut manzara ve iklime cevap veren en uygun tasarım çözümünün bir vizyonunu gerekli kıldı. Amacımız, yolcuları kalkış ve varış işlemlerini karşılayan, çöl ortamının benzersizliğini İsrail'in işleyen bir uluslararası güney kapısı olarak deneyimleyen bir yer yaratarak konumun ezici boşluğuyla rekabet etmemekti." demiştir.


Yolcu terminali için ilham, İsrail’in Ulusal Timna Parkı’ndaki mantar benzeri kaya oluşumlarından alınmıştır. Opak terminal, giriş ve çıkışlar, gelen yolcu ve giden yolcu bölümleri, check-in ve bsgsj teslim bölümleri gibi yerlerde doğal ışık ve terminalin manzarasını sağlamak için cam perde duvarları kullanır.

Yapı zarfı, alüminyum üçgen panellerle kaplı çelik ve beton iskelet bir yapıdan oluşur. Beyaz paneller, kaplamanın sıcaklığını düşürmeye yardımcı olmak için ışıkları ve UV ışınlarını yansıtır. Tasarımda, bu paneller iç kısımda terk ediliyor ve bunun yerine tavan için bambu ağaçları tercih ediliyor.
Binanın bagaj taşıma, güvenlik işlemleri ve diğer teknik işlemler daha aşağıda gizlenmiştir, böylece çatı teknik kısımlardan arınmış ve bir uçak penceresinden bakıldığında beşinci bir cephe görevi görebilir durumdadır.

Havaalanının İsrail'e yeni bir güney kapısı olarak hizmet etmesi ve yılda 2.25 milyon yolcuya ev sahipliği yapması bekleniyor. Havaalanı, bu sayı yılda 4.25 milyon yolcuya ulaşması düşünülerek ve buna uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe