Ana içeriğe atla

Evi Barkı Satıp Burada Yaşamalıyım Diyeceğiniz 10 Kabin

Bazı kabin prototip tasarımları üzerinde çalışan BUILD, kabin mimarisine ilişkin belirli kuralı tazeledi: Bir kabin, bir ev kadar rafine ve resmi olmamalıdır. Sonuçta, çoğu insanın bir kabinde aradığı sağlamlık ve sıra-dışılık.

Şu anda, bu işin fiyat etiketleri tam tersini önermekle birlikte, gerçekleştirilebilir ve rustik olarak geçen çok sayıda iş var. Gerçekleştirilebilir bir şeyi tasarlamanın önemli bir parçası makul bir inşaat bütçesidir ve kabinler de makul olmalıdır.

Bugünün yazısı, her biri aşırı değerli ya da gülünç pahalı olmayan, düşünceli, modern tasarım dengesini gösteren akıllıca düşünülmüş 10 kabinden oluşuyor:

1. Reese Cabin, Sagaponack, Andrew Geller, New York, 1957

1957'de 7.000 dolara inşa edildi (2017 dolarında yaklaşık 62 bin dolar). Geller'in deneysel formları, işlevsel ve fırtınaya dayanıklı mimariyi oluştururken yapıların geleneksel malzemelerle oluşturulmasına izin verdi.

2. Orman Evi, West Cornwall-Connecticut, Peter Bohlin, 1975

Formun düzlüğü, stilize edilmiş yapının altından geçen toprak örtüsünün zarafeti ile dengeleniyor.

3. Maury Island Cabin, Washington, Miller Hull Ortaklığı, 1998
Yalnız üçgen çatı tavan; kabin içi, bir araba yolu ve traktör kulübesini barındırarak görsel bir uyum sağlıyor.


4. Yaz Evi, Trosa-İsviçre, Widjedal Racki, 1999
Mimar Håkan Widjedal ve Natasha Racki tarafından öğrenci günlerinde tez projesi olarak inşa edilen kabin, alanın ve çevresindeki doğanın niteliklerini ve duyumlarını keşfetmeye yardımcı olacak bir araç olarak düşünülüyordu.


5. Nordmarka Kabin, Norveç, JVA, 2004
Koyu renkli kabuk ve açık renk iç kısım arasındaki fark, yapı ile pratik bir dayanıklılık sağlarken, hafif açılar forma bir zarafet sunar.


6. Yazlık, Ostfold, Regeulf Ramstad Arkitekter, 2006
Bitişikteki manzaradan ipuçlarını alan yapı, sedir doğal bir gümüşle kaplanıp etrafını çevreleyen manzara ile örtüşürken, taş tabanıyla eşsiz bir şekilde bütünleşiyor.


7. Polson-Montana'daki Flathead Gölü'ndeki Kabin, Andersson-Wise, 2007
Basit malzemeler ve açık çelik bağlantılar kabinin, bulunduğu yere ait gibi görünen otantik ve kalıcı bir estetik elde etmesini sağlıyor.


8. Dört Köşe Villa, Virrat-Finlandiya Avanto Architects, 2010
Tavandan tabana pencerelerin akıllıca kullanımı, bu düzenli yapının koyu renkli dış duvarları ile net bir kontrast oluşturur.9. Squish Studio, Fogo Adası, Kanada, Saunders Architecture, 2011
Yerel malzemeleri ve yapım tekniklerini kullanarak, bir dizi stüdyosu kabini, engebeli kıyı şeridi boyunca çeşitli geometriler sunuyor.10. Hövej'de Villa, Macaristan, Toth Projects, 2013
Yığılmış odun ve şeffaf bir zarf arasındaki kontrast, basit kabin kutusu içinde adeta güçlü bir kişilik yaratıyor.


Yukarıdaki her tasarım, geleneksel pratikler ve mimarlığın modern keşfi arasında benzersiz bir denge bulur ve her biri, mantıklı, modern bir kabin tasarlama ve inşa etme denklemine iyi çözümler sunmaktadır.

Yorumlar

  1. Evim barkım olsa satar gelirim :)

    YanıtlaSil
  2. Bayıldım, doğayla iç içe hepsi birer tasarım harikası

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe