Ana içeriğe atla

Ormanları Şehirlere Getiren 3 Yeşil Kule


Yeşile hasret kaldığımız bu günlerde, siz de taş, beton, gökdelen görmekten, biçimsiz yapılardan sıkılmadınız mı? Yoğun kentsellikte birileri oksijene de ihtiyacımız olduğunu anlamış olmalı ki dikey ormanlar diye adlandırabileceğimiz yeşil kuleler ortaya çıkmaya başladı. Bunların başında gelen Melbourne, Toulouse ve Toronto için öngörülen üç yeni binanın havayı arındıracağı, mikro iklimler yaratacağı vaadediliyor.

Bu konuda Stefano Boeri Architetti isimli mimarlık firması dünyanın dikkatini çekmiş durumda. İtalyan firma 900 ağaç, 200'den fazla diğer bitkilerden oluşan 110 metrelik Bosco Verticale-başka deyişle dikey ormanı 2014 yılında tamamlamıştı.

Boeri firması çok etkili ama yalnız değil. Son birkaç yıl içinde, dünyanın dört bir yanında birçok farklı firma tarafından yeşil kuleler tasarlanmış, önerilmiş veya inşa edilmiştir.

İşte dikkattinizi çekebilecek 3 yeni yeşil kule projesi:

1. Green Spine


UNStudio ve Cox Architecture firmaları, geçtiğimiz Ağustos ayında, Melbourne şehrinin siluetini dönüştürecek ve Avustralya’nın en yüksek binası proje tasarısının istendiği 2 milyar dolarlık karma kullanımlı bir proje yarışmasını kazandı. Yeşil Omurga(Green Spine) olarak adlandırılan projede, Avustralya'ya ticaret, sergi alanı katacak ve ülkeyi daha yerleşibilir kılacak iki kıvrımlı kule yer alacak.


Eskiden bir BMW bayisi olan 6.000 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilen binalar, çalılıkların ve ağaçların yetiştirilebileceği teras ve balkonlar için geniş alan ekleyen, basamaklı bir yüz oluşturmak için kıvrımlı bir şekilde yükseliyor.

2. Occitanie


Fransa’nın gökyüzüne çarpıcı bir yeşil bina daha ekleniyor. Green Spine gibi bu bina da karma kullanımda olup 120 konut birimi, bir Hilton oteli ve 120 daireye sahip. Eski posta merkezinin bulunduğu yerde tasarlanan Occitanie’nin yeşil şeridi binanın etrafına dolanacak ve bu da binanın 150 metreye kadar çıkmasını sağlayacak.


Peyzajlı bir platformdan yükselen dikey bahçelerde, mevsimler değiştikçe binanın rengini değiştirecek ağaçlar yer alacak.

3. Designers Walk


Toronto’nun ağaç örtüsü şu anda ortalama yüzde 20 ve belediye başkanları John Tory, kentin ağaç kapasitesini yüzde 40 artırma sözü vermiş. Bu, son on yılda hızlı gelişme gösteren bir şehir için agresif bir hedef, ancak Designers Walk gibi projeler buna çözüm sunabilir.


Pena şeklinde tasarlanan bina, cömert teraslarıyla zirveye doğru yükseliyor. Toronto haber sitesi Toronto Star, bu teras alanlarının 400 ila 500 ağaç ve 11.000 bitkiye ev sahipliği yapacağını bildirdi.

Dünyadan yeşil kule örnekleri sonrası umarız beton gökdelenlerin yerine her yerde böyle kuleler yükselmeye başlar ve umarız yakın zamanda Türkiye'de de yeşil kule ve benzeri projelere başlanır ve böylelikle kaybettiğimiz yeşilin yerini biraz olsun doldurmuş oluruz.Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe