Ana içeriğe atla

2019'da Takip Edilmesi Gereken 10 Yapı!


1- The Shed, New York

Göze çarpan bir mevki (High Line'a yerleştirilmiş) ve yenilikçi bir şema (genişleme ve daralma özelliğine sahip) sayesinde Shed, yılın en çok beklenen binalarından biridir.

2- Avlu Anaokulu, Pekin

Eski ağaçların içeri girmesine izin veren ve aşağıdaki alanlara bağlantı sağlayan boşluklara sahip peyzaj, öğretim alanı, kütüphane, küçük tiyatro ve spor salonuna sahip açık konseptli bir anaokulu.

3- CUBE, Berlin

Adından da anlaşılacağı gibi, bina mükemmel bir küp şeklinde. Dışarıdan, Hauptbahnhof'un önündeki dört taraflı bina devasa bir modern heykel gibi görünüyor. Çift cephe, dışarıya çıkacak alan sunan dinamik girintilere sahiptir. Üstteki on katın hepsinde binanın bir tarafında, zemine göre değişen bir teras vardır.

4- 51 Camden, Toronto

3 katlı, 130 birimli tuğla ve hava koşullarına dayanıklı çelik bina, zanaat ve detaylara gösterdiği ilgi ile tanınan ünlü Toronto mimarlık şirketi Shim Sutcliffe'ye aittir.

5- Katar Ulusal Müzesi

41.800 metrekarelik galeri, Katar’ın kraliyet ailesinin eski evinin etrafına inşa edildi ve buna bağlı olarak, ulusun hikayesini anlatan mimari bir mucize olmayı vaat ediyor.

6- Camp Adventure Tower, Danimarka

Effekt'ten Camp Adventure Tower, çok sayıda faktörü barındıran sarmal ve tırmanılabilir bir yapıdır ve çok yakında parka gelen ziyaretçiler kum saati şeklindeki kuleye tırmanıp, yerden 45 metre yüksekte bir gözlem güvertesine ulaşabilecekler.

7- Akademi Sinema Müzesi, Los Angeles

Renzo Piano Building Workshop tarafından Los Angeles'ın merkezindeki Fairfax Bulvarı ve Wilshire Bulvarı'nın kesişimindeki 27.870 metrekarelik Akademi Sinema Sanatları Müzesi’nin çelik ve betonarme betondan yapılan kubbesi, Avusturya'da üretilen özel camla süslenmiştir.

8- 40 Tenth Avenue, New York

Chicago merkezli Studio Gang'ın çalışması olan 12 katlı ofis binası, firmanın yüksek kulelerin çevreleriyle ne kadar etkin bir şekilde etkileşime girebilmeleri ve bunlara katkıda bulunmaları gerektiği konusundaki araştırmalarının bir sonucu olarak çarpıcı mücevher cephesi ile tanımlanmaktadır.

9- Tokyo 2020 Ulusal Olimpiyat Stadyumu

1,5 milyar dolarlık Tokyo 2020 Ulusal Olimpiyat Stadyumu’nun 2019 yılının sonlarında tamamlanması bekleniyor. Uygulamada, büyük ölçüde sedir ağacından inşa edilen 68.000 kişilik alan, ağaçlardan oluşan ve dramatik bir okülüsle süslenmiş tapınaktan ilham alan bir stadyum.

10- Amager Bakke Santrali ve Parkı, Kopenhag

600 metre uzunluğundaki bir kayak pistine ek olarak, 88 metre havaya geçen ve yanmış her ton karbondioksit için bir duman halkasını üfleyen ve fener benzeri bacaya sahip olan tesisin tarafına doğru uzanan park; yürüyüş parkurları, tırmanma duvarları ve sayısız görüntüleme platformuna sahiptir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe