Ana içeriğe atla

2018'in En Parlak, En Cesur ve En İyi Fikirleri
Büyük fikirler dünyayı değiştirebilir, peki ya küçük fikirler? Azure’ün editörleri küçük rüzgar türbinleri, açılır parklar ve hava filtreleme tekstilleri gibi 2018’de öne çıkan dünyayı değiştirecek küçük fikirleri derlemiş. İşte o fikirlerden bazıları...

1.En İyi Potansiyel Yapı Malzemesi: Somut OluşumlarStuttgart Üniversitesi öğrencilerinin Somut Oluşumları, tahta talaşları, şeffaf plastik poşetleri ve granül sıkışmalarından (gevşek paketlenmiş partikülleri sağlam bir katı modüle dönüştürmek için vakum basıncı uygulayan bir işlem) çok daha azına dayanan yaratıcı bir yapı taşları sistemidir.

Esnek bir durumda iken, çok çeşitli şekiller elde etmek için malzeme sıkıştırılabilir, bükülebilir ve ezilebilir. Ardından vakumla kapatıldığında, duvarlar, kemerler, konsollar ve daha fazlasını oluşturmak için parçalar sırayla birlikte kilitlenebilir.

Neden sevdik: Atık malzemeyi yeniden kullanmak ve yeniden işlemek yeni olmamakla birlikte, Somut Oluşumlar, profesyonel olmayanların bile kullanabileceği tam olarak oluşturulmuş ve iyi düşünülmüş bir sistem sunarak geri dönüşüm fikrini yükseltti.

2. En İyi Yeşil Alan Konsepti: Urban BloomKamu parkları büyük altyapı projeleridir. Ancak AIM Architecture ve Urban Matters, Şangay’ın hareketli Anfu Yolu’nda tamamen geri dönüşümlü şehir atıklarından yapılmış bir pop-up park olan Urban Bloom ile yeşil alanın o kadar karmaşık olmadığını kanıtladı. Geleneksel parklar gibi, projede de döner bir topografya, yeşil bir gölgelik ve toplanacak geniş bir alan bulunuyor. Ancak geleneksel parkların aksine, 330 metrekarelik Urban Bloom, boş bir otoparkta filizlendi ve ofisler ile konut binaları arasında kullanılmayan alanı etkinleştirdi.

Neden sevdik: Şehirler çok fazla atık üretiyor ve bu atıklarla daha fazla yeşil alan ve daha fazla pop-up park yapılabilir.

3. En İyi Hava Arındırıcı Yenilik: NefesGeçtiğimiz Nisan’daki Milano Tasarım Haftası’nda, Japon mimar Kengo Kuma, İtalyan yapımı Anemotech’ten kayda değer bir yeni teknoloji sergiledi. The Breath(Nefes), moleküler toksinler ve kanserojenleri yakalayan yenilikçi bir hava filtreleme tekstil ürünüdür. Ön ve arkadaki basılabilir, su tutmaz ve bakteri yok edici yüzeyler, kokuları ve kirliliği emen bir karbon ağ göbeği dahil olmak üzere üç kattan oluşan kumaş iç ve dış mekan uygulamaları için uygundur.

Neden sevdik: Temiz havayı kim sevmez! Sadece Türkiye'de 30 milyon motorlu aracın kirlettiği havayı temizleyene kadar, hayal edebileceğimiz kadar çok çözüme ihtiyacımız olacak.

4. En İyi Kentsel Müdahale: Amos Rex

Finlandiya'daki JKMM Architects firması zorlu bir görev üstlendi ve Lasipalatsi Meydanı'nın altındaki 6.230 metrekarelik galeriyi uzaylı görünümlü tepelerle ve delinmiş dalgalı bir çatı manzarasıyla donattı.Betonarme kubbeli pencerelerin asıl işlevi güneş ışığını galerinin en uzağına çekmek olsa da, şirket plazayı tarihi alanların bütünlüğünü koruyan vatandaşlar için sıra dışı bir şehir parkına dönüştürmüştür.

Neden sevdik: Amos Rex, bina kısıtlamalarının üstüne çıkmanın ve maceracı bir mimari parça sunmanın mükemmel bir örneğini oluşturmuş.

5. En İyi Küçük Kaçış Noktası: CPH-Ø1Kopenhag gibi yoğun şehirlerde, açık hava alanlarını bulmak zor olabilir. Ancak Marshall Blecher ve Magnus Maarbjerg isimli iki mimar, CPH-Ø1'de, 20 metrekarelik bir ada olan geri dönüşümlü ahşap güverte tasarladı.

Neden sevdik: Deniz seviyelerinin 2100 yılına kadar 70 santimetreye yükselmesiyle CPH-Ø1, yarının kıyı kentleri için geleceğe dönük bir fikir olabilir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe