Ana içeriğe atla

Paris'in 1900'lerdeki Muhteşem Yürüyen KaldırımıHepimizin bildiği gibi yürüyen kaldırımlar, yürüme mesafesi uzunken ve kısıtlı zaman varken iyi çalışan bir toplu taşıma şeklidir ki havalimanlarında hala bulunmaktadır. Peki pek çoğumuzun yorgun bir şekilde eve yürürken ayağımızın altında olmasını hayal ettiğimiz bu yürüyen kaldırım nereden geldi?


Öncesinde, 1871 yılında Alfred Speer patent enstitüsüne başvurmuşsa da ve ya 1889 yılında Eugene Henard yürüyen kaldırımı Paris Fuarı'nda önermiş olsa da yürüyen kaldırım insanlarla ilk kez 1893'te Dünya Colombiya Fuarı'nda buluştu. Fakat 1900 Paris Fuarı'nda başka bir yürüyen kaldırım da izleyicisiyle buluştu.
Paris kaldırımı, iki kaldırıma sahip olarak sorunları çok hızlı çözüyordu; önce daha dar, daha yavaş kaldırıma ve daha sonra hızlı olanına geçiliyordu.


Dış platform durağandır, yanındaki kapı saatte yaklaşık iki buçuk mil hızla ilerlerken, tepedeki kapı bu hızın iki katına çıkar. Bu düzenleme, platformların sınırları boyunca uygun bir şekilde yerleştirilen dengeleme direkleriyle birlikte ziyaretçilerin birinden diğerine en kolay ve güvenli şekilde adım atmalarını ve aynı zamanda kendi isteklerine göre gelişimlerini düzenlemelerini sağlar.

Açıkça durağan bir tahta döşeme platformunun üzerinde dururken ağaçların dalları arasında hareket etme hissi hem yeni hem de tuhaf bir zevk veriyordu, pek çok ziyaretçi de sırf bunun için bile yürüyen kaldırımda özel geziler yapıyordu.

Gerçekten de ulaşım sadece A'dan B'ye ulaşmaktan daha fazlası olmalı; aynı zamanda bir zevk haline getirilmeli. Paris ise bizce zamanında bunu başarmış ilk şehirlerden biriymiş.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe