Ana içeriğe atla

17. Yüzyıl Hastanesi'nden Görkemli Bir Halk Kütüphanesine
Murado ve Elvira Architects tarafından tasarlanan yeni Baiona Halk Kütüphanesi, 17. yüzyıldan kalma bir hastaneden çevirilen harika bir kitap sever sığınağıdır. Ahşabı tamamen saran bir kaplama olarak kullanan Madrid firması Murado & Elvira Architects, 1600'lere dayanan bir binanın içinde hoş bir halk kütüphanesi oluşturuyor.Dış kısım, kullanılabilirliğe restore edilmiş merkezi bir bahçe ve avlu dışında, hemen hemen hiç değişmeden kalmış ve iç kısım; iç ve dış yapının konturlarını izleyen, yeni ve eski arasındaki farkı işaret eden ve eskiyi kalıcı olarak değiştirmeden koruyan “mono malzeme” ahşapla tamamlanmıştır.

Dairesel tavan pencereleri ile okuma odası “mono-materyal” yaklaşımı örneklendiriyor: duvarlar, taban ve tavan hepsi akçaağaç kontrplakla kaplanmış.

Bunlar gibi yapısal detaylar, özel kapılar, çalışma masaları ve kitaplar için el arabası, her detayın tek bir organizmanın parçası olduğu hissini artıran ortak bir malzeme ve açı dilini paylaşıyor. 

Ayrıca Baiona Halk Kütüphanesi kısa bir süre önce Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü - Mies van der Rohe Ödülü'ne aday gösterildi.  

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe