Ana içeriğe atla

2018'in En İyi 10 Binası


Azure Magazine haberine göre, Kengo Kuma’nın betondaki mükemmel çalışmasından, New York’un sevilen High Line’ına kadar 2018’in en iyi binaları listelendi. En iyi 8 bina arasında müzeler ve karma kullanımlı projeler yer alıyor. 

1. En İyi Kültürel Yapı: V&A Dundee

1 milyar sterlin değerindeki uzun vadeli sahil yenileme çalışmasında karşımıza çıkan İskoçya'nın V&A Dundee’si anormal bir yapı. 
Yere uzanan ve kıvrılan bir çift ters piramit şeklinde oluşan binanın açıları, yalnızca İskoçya’nın kayalık uçurumlarını değil, aynı zamanda yelken açmak üzere olan bir gemiyi de uyandırıyor. İki cilt arasında Kuma'nın “mağara” olarak adlandırdığı bir boşluk var. 
Neden sevdik: Müzenin ışık, gölge ve su ile etkileşimi, bu binayı 100 kez ziyaret edip her seferinde farklı bir deneyime sahip olabileceğiniz anlamına geliyor.

2. En İyi Kent Simgesi: Yeni Merkez Kütüphanesi


Bir LRT istasyonunun üzerine tünemiş üçgen bina, neredeyse rüzgârda sallanan yaprakları andıran ikonik olan altıgen camına geçmeden önce ahşap kemerler etrafında yükseliyor. 
Yıldız tasarımı bir yana, bina, hızla büyüyen bir şehir olan Calgary'deki ani etkileyici bir ufuk çizgisine sahip değişen rüzgarları yansıtıyor. 
Neden sevdik: Yerel kültüre olan selamına rağmen, Yeni Merkez Kütüphanesi geleceğin kütüphanesini resmediyor.

3. En İyi Gökdelen: King Power MahaNakhon
OMA ile birlikte tasarlanan Ole Scheeren’in 314 metrelik Bangkok kulesi, yüksek bir bina olmaktan daha çok modern bir heykel olup, yüksek bir binanın çevresini nasıl görebileceğini, işleyebileceğini ve etkileşime girebileceğini tamamen yeniden tanımlamaktadır. 

Tay dilinde, MahaNakhon, binanın içinde ve çevresinde yer alan geniş bir işlev yelpazesi öneren “büyük metropol” olarak tercüme edilir. Çatı katındaki gözlem güvertesi, binadan çıkıntı yapan ve büyük bir halk cazibe merkezi haline gelebilecek olan, yürünebilir bir cam platform içermektedir. 4,5'e 17,5 metre uzaklıktaki platforma Skytray adı verilir.
Neden sevdik: Bjarke Ingels büküm formunun kralıysa, Ole Schereen pikselli yapının ustasıdır. Kendine özgü cephesinden, çok yönlü fonksiyonel hırslarına kadar, King Power MahaNakhon, uzun zamandır ortaya çıkacak en yüksek binalardan sadece biri.

4. En İyi Yatay Gökdelen: Skolkovo Bilim ve Teknoloji Enstitüsü

Bu projede, gökdelenin bir tür yatay ters çevrilmesi, 280 metre çapında bir dış halka, bina çevresini ve ana düzenleme ilkesini oluşturmak için iki küçük yarı daireyi içine alır. Bu dairesel biçimlerden uzanan, aralarında avlu bulunan, 21 veya 28 metre uzunluğundaki üçgen çatılı bloklardır. Sibirya karaçam kanatçıklarına sarılmış kavisli cepheler, ana programlamaya (fakülte ofisleri, derslikler ve ana oditoryum) ev sahipliği yaparken, beyaz alüminyum kanatlarla kaplı doğrusal bloklar laboratuar ve atölye çalışmaları içerir.
Neden sevdik: Bu binanın sıra dışı formu, bugün mimaride her şeyin mümkün olduğunu hatırlatıyor.

5. En İyi Topluluk Oyuncusu: 520 Batı 28.

Bu günlerde, birçok Manhattanlı, şehir manzarası boyunca ultra-yüksek, mantarlar gibi filizlenen gök yüksekliğindeki kulelere şahit oluyor. ZHA’nın 520 West 28’i bu projelerin antitezi. 
Mimarların da belirttiği gibi, seçici mahallesini gururlandırmayı hedefleyen 520 West 28'in çevresinde 350'den fazla sanat galerisi bulunmaktadır.
Neden sevdik: Elbette, kesimin sadece yüzde biri orada yaşayabiliyor, ama aynı zamanda geri kalanımız için gözlere bir şölen yaratıyor.

6. Manzara ile En İyi Entegrasyon: UCCA Kumul Sanat Müzesi

Eskiye dönüş gündemde! Mağara duvarlarında yaratılmış en eski sanat formlarını yansıtan Çin liman kenti Qinhuangdoa'daki UCCA Kumul Sanatı Müzesi, benzer şekilde yeraltında bir deneyim sunuyor. Bahai Denizi'nin kumlu kenarına yerleştirilmiş New York / Pekin uygulaması tarafından tasarlanan 930 metrekarelik galeri aslında bir Açık Mimari(OPEN Architecture). Bina önceden var olan ekosistem üzerinde en az etkiye sahip olmayı ve etrafına gömülü sürdürülebilirlik özelliklerine sahip olmayı hedeflemektedir.
Neden sevdik: UCCA Kumul Sanat Müzesi, çevrenin bir parçası oluyor. Çağdaş mimaride nadir bir denge - fütüristik, yabancı ve garip bir şekilde doğal.

7. En İyi Yeniden Kullanım: Kömür Kesme Deposu

Londra’nın King’s Cross semtinin devam etmekte olan gelişimine katkı için Heatherwick Studio, iki Viktorya dönemi dönemi deposunu erişilemez ve elverişsiz durumdan, basit bir alışveriş merkezinden çok daha fazlasını vaat eden, gelişen bir topluluk durağına dönüştürdü.
Neden sevdik: Geleceğe bakarken geçmişi düşünmek için harika bir örnek.


8. En İyi Belediye Maskotu: Fuzhou Boğazı Kültür ve Sanat Merkezi

İlk bakışta, Minjiang Nehri kıyısında yayılan beş büyük binanın arkasındaki ilham kaynağının küçük ve narin bir çiçek olabileceğine inanmak biraz zor görünüyor. Ancak Fuzhou Boğazı Kültür ve Sanat Merkezi'ni tasarlarken PES-Architects'in tam olarak aradığı bir yasemin çiçeğiydi. Helsinki ve Şangay merkezli stüdyo PES-Architects, Fuzhou'nun sembolü olan bir yasemin çiçeğinin üst üste binen yaprakları gibi ortaya çıkacak şekilde merkeze açılan beş bina düzenledi. 
Neden sevdik: Doğayı metal ve seramiklerle yorumlamak kolay değil, ancak Fuzhou Boğazı Kültür ve Sanat Merkezi bunu başarmış.


9. Saygın Bir Kuruma En İyi Ekleme: Menil Çizim Enstitüsü


Bu sonbahar, Houston’ın Montrose semtindeki Menil Kampüsü'ne resmen yılın en çok beklenen binalarından biri katıldı. Amerika Birleşik Devletleri'nde modern ve çağdaş çizimlerin sergilenmesi, incelenmesi ve muhafazasına adanmış ilk bağımsız tesis Johnston Marklee’nin Menil Çizim Enstitüsü (MDL), David Chipperfield Architects tarafından tasarlanan 30 dönümlük ana planın bir parçası.

Neden sevdik: Doğanın entegrasyonu, ışığın modülasyonu ve konut ile müze ölçeğinin harmanlanması zekice yapılmış ve tamamen benzeri görülmemiştir.


10. En İyi Sanatsal Mimari Çalışma: Fjordenhus


Danimarkalı-İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson'un yaptığı her şey şaşırtıcı.Ve bu bir abartma değil: O bizi, güneşin Tate Modern'in içinde yaşayabileceğine ikna eden biri. İlk inşa ettiği bina Fjordenhus, Vejle Fiyordu'nda yer alan bir yaya köprüsü ve bir yeraltı geçidi vasıtasıyla erişilen kalıntıya benzeyen bir tuğla yapıdır. Binanın kullanımı sıradan görünebilir -bir yatırım firmasının merkezi- ama kesişen formu, oyma silindirleri ve işçilik olağanüstüdür.

Neden Sevdik: Fjordenhus adeta bir rüyadan çıkmış gibi görünüyor.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe