Ana içeriğe atla

Clouds Mimarlık Ofisi’nden Yüzen Uzay LaboratuvarıClouds Mimarlık Ofisi, Japonya’nın Oita kentinde bir kraterin üzerinde yüzen uzay araştırma laboratuvarı için yeni bir tasarım ortaya çıkardı. Avatar X Lab olarak adlandırılan tasarım, ANA Holding Inc. ve Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı için yapıldı. Laboratuvar, gerçek dünyadaki Avatar teknolojilerini ve JAXA’nın yeni araştırma ve geliştirme programı J-SPARC’ı geliştirmeye ve öncülük etmeye çalışan ANA’ın AVATAR vizyonunun bir parçası olmayı hedefliyor. 
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı
Laboratuvar, uzay araştırma ve geliştirme anlayışını geliştirmek için tasarlanmış.
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı
ANA ve JAXA’nın her ikisi de araçların atmosfere fırlatılmasında uzmandır. Askıya alma hissi veya havada olma her iki taraf için de doğaldır. Avatar X Lab binası, ay gibi bir kraterin üzerinde yüzen asma bir bina olarak tasarlanmıştır. Çok katlı yapı, krater tabanının on sekiz metre üzerinde yüzüyor ve binaya bir köprü ile erişilebiliyor. Kamusal ve özel ortakların giderek artan bir listesi ile birlikte Avatar X, mekana eşi görülmemiş düzeyde erişim sağlayacak yeni işletmeleri harekete geçirmeyi umuyor.
Clouds Mimarlık Ofisi’nin belirttiği gibi, “Uzay çağı, yeni bir dönemin kapısını açarak diğer dünyaları keşfetmemiz için ilk kez dünyayı terk etmemizi sağladı. Avatar X Lab Oita kampüsünün tasarımını kavramsallaştırırken uzay çağının yenilikçi ruhunu ve enerjisini aktarmak istedik. Araştırma kampüsü Japonya’nın Oita Kyushu’da bulunacak. Saha, bir ay manzarasına benzediği için seçilmiştir. Kampüs, Avatar geliştirmeye katılmak için kaydolmuş olan küresel teknoloji şirketlerinin bir konsorsiyumu için bir test alanı olarak kullanılacaktır. Kampüs, Avatar robotlarını kullanarak ay yüzeyi habitatlarını uzaktan kumandayla uzaktan yarı özerk yapısını deneyimlemek için kullanılacak bir ay simülasyon alanının yanı sıra birkaç binadan oluşacaktır.
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı
Avatar X Lab, bir kraterin üzerinde yüzen Oita kampüsünün kalbinde yer alacaktır Saha planı, JAXA tarafından da tanımlandığı gibi etrafındaki yörüngede insanın ilerlemesi için gereken beş yönergeye dayalı diğer programatik unsurlarla birlikte krater etrafında merkezlenmiş radyal bir organizasyondur. Avatar X Lab binasının tasarımı, uzay mimarisinden ve havacılıktan elde edilen inşaat teknikleri kullanılarak uçuşun öncü ruhunu taşımaktadır ve bu bina teknolojik gelişimin öncülerini temsil eden eşsiz bir sembol olacaktır.
insaat-noktasi-blog-japonya-yuzen-uzay-laboratuvarı


Yorumlar

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe