Ana içeriğe atla

İnşaat Aşamalarının Kontrolü: Süreci Kolaylaştıracak Teknolojik YolBinaların ve peyzajların planlanması ve inşasında, bir projenin farklı aşamalarında tasarım ve inşaat arasındaki güçlü ilişkiyi tanımak önemlidir. Aslında, bu aşamalar birinin diğeri olmadan çalışacağı entegre bir süreç olarak görülebilir.
insaatnoktasi-teknoloji-ve-insaat
Bu aşamaların nasıl birlikte çalıştığını tam olarak anlamak isteyenler, hadi çözelim şu işi! Basitçe söylemek gerekirse mimari tasarım bir inşaat projesinin düzenini oluşturma sürecidir. Genellikle detaylı planlar, çizimler ve teknik özellikler ile sunulur. Öte yandan inşaat planlaması bu tasarımları fiziksel gerçekliğe dönüştürmek için gerekli adımları ve kaynakları belirleme sürecidir.
Tasarım ve yapımın yakından entegre bir sistem olması nedeniyle bu aşamaların planlanması ve yürütülmesi neredeyse aynı anda devam edebilir. Tamamlanmış bir tasarım olmadan inşaatın nasıl başlayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Gerçek şu ki, bu süreçler birlikte çalıştığı zaman her iki bakış açısının çeşitli alternatifler ile incelenmesi ve böylelikle yolun geniş kapsamlı revizyonlara olan ihtiyacı ortadan kalkar. Bu neden önemli? Düzeltmeler bir projenin yarısı kadar belirgin olduğunda maliyetler de artar.
Artık tasarım ve inşaat arasındaki entegrasyonu tanıdığımız için süreci kolaylaştırmanın yollarını değerlendirebiliriz. İster inanın ister inanmayın, basit bir cevap var. İş akışınızı bir liste halinde mobil uygulama teknolojilerine ekleyerek tasarım ve yapım aşamalarında sıklıkla karşılaştığınız engellerin birçoğunu ortadan kaldırabilirsiniz. Çok uzun zaman önce müteahhitler, herhangi bir iş yapmak için evrak dağlarında kazı yapmak zorunda kalıyorlardı. Başlangıçtan tekliflerin toplanmasına kadar her şey evraklarla hallediliyordu. Neyse ki teknolojinin yardımıyla bugünler bitti. Tasarım ve inşaatın çeşitli aşamalarını düzene sokacak farklı mobil uygulamalar geliştirildi.
Mobil uygulamalar tasarım incelemeleri ve alt yüklenici anlaşmalarından tahminlere ve satın alma siparişlerine kadar tasarım ve inşaat öncesi tüm bu kalemlerin arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir. Mimari açıdan bakıldığında CAD çizimleri büyük ölçüde inovasyon sağlar ve inşaat aşamasına geçmeden önce daha detaylı tasarımlara olanak sağlar. Son dönem teknolojileri ve mobil uygulamalar takip ve kontrol sistemi ile karşımıza çıkacak hataları önemli ölçüde azaltır. İş ve proje yönetimi sunan mobil uygulamalar alt yüklenicileri ve personeli dijital olarak eklemenize ve farklı işler için kolaylıkla ve hızlıca doküman göndermenize olanak tanır. Bu, her proje için daha temiz bir organizasyon demektir. Bulut tabanlı senkronizasyon yoluyla satın almaları, siparişleri, proje ayrıntılarını, görevleri ve çok daha fazlasını yöneterek takip edebilirsiniz. Haftada birkaç saat süren işler inşaat teknolojilerini benimsediğiniz taktirde sadece yarım saatinizi alabilir.
İnşaat projelerinde ışık yeşile döndüğünde toplantıları ve güncellemeleri yakalamak için çok az bir zamana sahip oluyorsunuz. Teknolojideki yenilikler sayesinde herhangi bir inşaat uygulaması, toplantı notlarına, proje talimatlarınıza kolayca erişmenizi, farklı talimatlar vermenizi ve proje süresi boyunca çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Nerede olursanız olun proje bilgilerinizi evrak ve belgelerin arasında aramak yerine tek tıkla ulaşabiliyor olacaksınız.
İnşaatın sıklıkla gözden kaçan aşamalarından biri, projenin son aşaması olan kapanıştır. Kapanış, mimarlar, mühendisler, genel müteahhitler ve taşeronların projeyle ilgili son bir inceleme yapacağı ve son bir kontrol listesi oluşturacağı zaman olarak bilinir. Kolay geliyor değil mi? Değil… Proje boyunca özlü bir iletişim olmasaydı en çok zaman harcanan süreç bu olacaktı. Yanlış iletişimden doğmuş onlarca sorun ile karşılaşılacaktı. Tüm bunlardan kaçınmak için teknolojiye ayak uydurmayı kabullenmek gerekir. Proje kapanışlarını düzene koymak, son teslim tarihlerini izlemek ve değişikliklerinin tamamını avucunuzun içinde görmek için oluşturulan teknolojileri değerlendirin.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe