Ana içeriğe atla

Bir İnşaat Devrimi Mi?Çin’in yeni flatpack çelik gökdelenleri havadaki basit kaleler mi? Zhang Yue ve China’s Broad Group onlara “devrim” diyor…
Çin’in iç kısmında, Hunan eyaletinin tam ortasında, Changsa kenti yatıyor. Bu sessiz şehre bakarak fütürist bir inovasyonun basit banliyölerden gelmesinin mümkün olamayacağını düşünebilirsiniz, ancak 2015 yılında küçük bir Çinli inşaat grubu Mini Sky adında bir proje geliştirdi. Ve bu proje gelecek şeylerin bir işareti olarak kabul edildi.
Hızlı inşa edilen gökdelenin timelapse videoları internette hızla yayıldığından, projenin ardındaki ana fikir ve Broad Sustainable Building inşaat grubunun CEO’su Zhang Yue Çin’in ünlü hızlı büyümesini gerçek teknolojiye dönüştürdüğü için uluslararası medya tarafından büyük övgü aldı. Bu yapısal bir yenilik, bir devrim… Peki bu yenilikçi modüler yapım tekniğinden yararlanmak için ne gerekiyor? 
insaat-noktasi-dunyanin-en-hizli-insa-edilen-binasi-sky-city-cin-broad-group
Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek…
Çin’deki yeni şehirlerin inşası son birkaç on yılda patladı ve Çin, Batı’dan ithal edilen mimarlardan, teknolojilerden ve kaynaklardan uzaklaşarak, evlerinde yetişen gelişmelere doğru bir adım attı. Başlangıçta bir klima üreticisi olan Broad, bir dizi meseleye cevap veriyor: Maliyetleri düşürmek ve hızlı bir şekilde çalışmak, yerel baskıları ve çevresel sorunları ortadan kaldırmak için ucuz ve güvenli alternatifler yaratmaya ihtiyaç vardı. Çinli internet kullanıcılarının “tofu-dreg” binaları dedikleri bu gökdelenler de tam da bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktı. Beton yapılar geçicidir ve sadece birkaç yıl sonra yaşlanma belirtileri gösterir.
insaat-noktasi-dunyanin-en-hizli-insa-edilen-binasi-sky-city-cin-broad-group
Broad, Mini Sky City proje inşaatının hızlı olması nedeniyle yüksek sayıda YouTube görüntülenmesi alırken Çinli girişimciler daha büyük bir sorun yarattı: iklim değişikliği… Broad bu konuyla ilgili de açıklama yaparak binaların PM 2.5 parçacıklarının (Çin’deki çevre krizinin sembolü olan kirleticiler) %99’unu korumak için tasarlandığını ve enerji açısından oldukça verimli olduklarını açıkladı. Ancak Zhang Yue’nin hayali ilk başta ne bu sürdürülebilir enerji verimliliği ne de flatpack tekniğinin sağladığı maliyet tasarrufu ve hızlı inşa edebilme kolaylığıydı. Yue 2008 yılında Sichuan depreminde binlerce binanın çöküşünün ardından daha fazla güvenlik için bu inşaat devrimine başlamıştı.
insaat-noktasi-dunyanin-en-hizli-insa-edilen-binasi-sky-city-cin-broad-group
Önemli malzemeler…
Sichuan depreminin ardından, Çin inşaat sektörünün daha iyi malzemeler kullanması gerektiği konusu oldukça açıktı. Bilim adamları ve teknisyenlerden oluşan bir ekip, Broadpack’in o zamandan beri kullandığı flatpack tekniğini geliştirmeye yardımcı oldu. Bu inşaat yapım tekniğinde çelik komponentler bina dışında inşa edilir ve basitçe yerine oturtulur. İşlem herhangi bir yerde uygulanabilecek esnek ve hızlı bir işlem olarak tanınmıştır. Zhang’ın “inşaatta bir devrim” dediği teknikte müşteriler tarafından özellikler eklenip kaldırılabiliyor, boyut bile değiştirilebiliyor.
insaat-noktasi-dunyanin-en-hizli-insa-edilen-binasi-sky-city-cin-broad-group
Sky City tamamlandığında 270 bin ton çelik tüketmiş olacak…
Sichuan’da çöken beton yapılar ile karşılaştırıldığında prefabrik çelik yapılar çok daha güvenli. Çelik, tremor sırasında kırılmak yerine kıvrılır. Broad’ın binaları da dokuz şiddetindeki depremlere karşı test edilmiştir.
insaat-noktasi-dunyanin-en-hizli-insa-edilen-binasi-sky-city-cin-broad-group
Ucuz, hızlı, çevre dostu…
Çağdaş Çin’deki benzersiz ekonomik ve politik koşullar, girişimcileri bu özelliklerle mimari yenilikler yapma konusunda sıkıştırıyor. Bu nedenle Broad’ın yenilikçi çelik kullanımı zorunlu bir hale geldi. Aslında Broad’ın binaları mimari açıdan yenilikçi değil. Zhang, şirketinin devrim niteliğinde olduğunu ancak ilginç bir şekilde teknolojik devrimden söz etmediğini söyledi. Buradaki yenilik sosyal…
Zhang Yue’nun yenilikçi teknolojisi dünyanın her yerinde ucuz ve güvenli bir yapı için model olmaya hazırdır.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe