Ana içeriğe atla

Sidney’in Silüetini Çelikle Yeniden Şekillendirme


Eski binaların geri dönüştürülmüş çelik iskeletleri, yeni nesil sürdürülebilir yüksek katlı kuleler inşa etmek için kullanılıyor.
insaat-noktasi-blog-sydney-greenland-centre_bvn-architects-celik-konstruksiyon
Çeliğin güvenilirliği ve çok yönlülüğü tüm dünyada inşaat projelerinde vazgeçilmez olmasını sağlamıştır. 19. yüzyıldan beri Sidney’in şehir silüeti çelik çerçevelerle desteklenen ikonik kulelerle dönüştürülmeye başlamıştır.
Ama bu kuleler kullanılmadığında ne olur?
Avustralya’daki yeni bir proje, çeliğin gelecekteki yapılar için sürdürülebilir şekilde nasıl kullanılabileceği konusunda bir ışık tutuyor.
Sidney’in merkezi iş bölgesinin kalbinde, bir zamanlar kentin Su Kurulu ofisine ev sahipliği yapan eski miras alanı devasa bir tadilattan geçiyor. Orijinal binanın cephesi ve iç kısmı tamamen yıkılmış, ancak açıkta kalan sert çelik çerçeve yeni bir yapının temeli olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gelecek yıl tamamlandığında, Greenland Centre Sidney’in en yüksek konut binası olacak ve 235 metre yüksekliğe ulaşacak.
Proje Avustralya’nın en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Probuild ile iş birliği içinde Şanghay devletinin sahip olduğu Greenland Group tarafından hayata geçiriliyor. Mimarlık firması BVN, Sidney Tasarım Mükemmelliği Yarışması’nda uluslararası altı mimarlık firmasını geride bırakarak tasarımı ile birinci olmaya hak kazanmıştır.
insaat-noktasi-blog-sydney-greenland-centre_bvn-architects-celik-konstruksiyon
Projenin hedefi, 66 kat boyunca 470 daire ve 6 teras katı yaratmak. Ayrıca perakende mağaza alanları, bir butik otel ve yaratıcı bir art-deco binası dönüştürülen projede yer almayı bekliyor.
400 milyon dolarlık yenileme çalışması 2015 yılının başlarında başladı ve projenin en sürdürülebilir inşaat uygulamaları ile uyumlu olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterildi. Toplam inşaat malzemelerinin %99’u 25 bin ton beton ve 3200 ton tuğla dahil olmak üzere geri dönüşebilen maddelerden kullanılmıştır.
insaat-noktasi-blog-sydney-greenland-centre_bvn-architects-celik-konstruksiyon
Projenin en büyük zorluklarından biri, orijinal binanın sadece 26 kat olmasıydı. Kulenin orijinal çelik çerçevesi, mevcut yapının üstüne inşa edilecek 44 ilave katı desteklemek için kullanılacak ve bu malzemenin dayanıklılığı ve adaptasyon kabiliyetine dikkat çekilecekti.
Kulenin yeni yüksekliği, yapıya ek destek sağlamak ve bir kış bahçesi oluşturmak için modüler açılı cam cephenin eklenecek olması inşaat ekibine fazla zorluk yaratmıştır. Yeni proje, bölgenin mimari özelliği olan balkonlara ya da bölgenin en seçkin Queenslander verandasına bağlı kalacaktır.
insaat-noktasi-blog-sydney-greenland-centre_bvn-architects-celik-konstruksiyon
Probuild grubunun genel müdürü Simon Gray’e göre var olan çelik iskeletin kullanımı Sidney’in mimari geçmişine bağlı kalırken Sidney’in gelecekteki şehir yaşamı hakkında da bilgi veriyor. Greenland Centre kulesinin yenilenmesi bir dönüm noktası. Çeliğin dayanıklılığı ve güvenilirliği olmadan bu mümkün olamazdı. 21. yüzyılın siluetinin eskisinden daha sürdürülebilir olması gerekecek ve çelik her zamankinden daha önemli bir rol oynayacak.
insaat-noktasi-blog-sydney-greenland-centre_bvn-architects-celik-konstruksiyon
Dünün gökdelenleri modern ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden kullanılmaya devam ettikçe, üretildikleri malzemelerin çoğunun geri dönüştürülmesi gerekecek, ancak çelik omurgayı oluşturan temel malzeme olarak hizmet etmeye devam edecek…

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe