Ana içeriğe atla

Expo 2020’de Sahneye Çıkacak Yarı Saydam KubbeAl Wasl Plaza’da inşa edilen iddialı bir çelik kafes kubbesi Expo 2020 Dubai’nin nefes kesen merkezi noktasını oluşturacak.
insaat-noktasi-blog-dubai-expo-2020-yari-saydam-celik-kubbe
Bir yaratıcılık festivali olarak tanımlanan Expo 2020 Dubai, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya bölgesinde gerçekleşecek ilk Dünya Fuarı olacak.
Merkezi Al Wasl Plaza’yı kapsayacak olan karmaşık kubbe, çelik malzemeyi Expo’nun tam kalbinde sağlam bir yere koyuyor. 67.5 metre yüksekliğinde ve 130 metre genişliğindeki kubbesi, 2655 ton ağırlığındaki 13600 metre çelikten oluşacak ve yarı saydam yüzeyi hem binanın içinden hem de havadan görülebilecek şekilde tasarlanmış büyük bir projeksiyon deneyimi içerecek. 
insaat-noktasi-blog-dubai-expo-2020-yari-saydam-celik-kubbe
Ana plan, “Zihinleri Bağlama, Geleceği Yaratma” ve Fırsat, Hareketlilik ve Sürdürülebilirlik’in üç alt temasıyla şekillenir ve her biri için özel tematik bölgeler yaratılmıştır. Sitenin merkezinde ayakta duran ve üç Tematik Salonu birbirine bağlayan Al Wasl Plaza, 10 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapmanın yanı sıra görüntülerin gece yansıtılabileceği 360 derecelik bir yansıtma yüzeyi olarak hizmet verecek kapasiteye sahip olacak.
Ahmed Al Khatip, Expo 2020 Dubai’de Emlak ve Dağıtım Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte olup site ana planının yanı sıra destekleyici altyapı, altyapı hizmetleri, yollar, ağlar ve ulaşımın teslimat ve yönetiminden sorumludur ve kubbeyi “Kubbeyi tasarlamak için uluslararası bir yarışma düzenledik ve mekanın ana teması Al Wasl Plaza’nın önemini onurlandırmaktı. Al Wasl Arapça ‘bağlantı’ anlamına gelir ve Dubai’nin tarihi adıdır. Kalbe çok yakın.” diye açıklamaktadır. Khatip yarı saydam çelik kubbe hakkındaki görüşlerine “Ziyaretçilere olağanüstü bir deneyim kazandırmamız gerektiğini ve açılış törenine ve tüm önemli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan Expo’nun kalbinde bir mücevher oluşturmamız gerektiğini biliyoruz. Aynı zamanda tüm ana planın bir parçası olarak çalışmalı ve hem şimdi hem de gelecekte değer yaratacaktır. Bu da etkinliğin kalıcı bir belleğini miras bırakacaktır.” şeklinde devam etmektedir.
insaat-noktasi-blog-dubai-expo-2020-yari-saydam-celik-kubbe
Cicago merkezli mimarlık firması Adrian Smith ve Gordon Gill Architecture tarafından tasarlanan ve yarışmayı kazanan yarı saydam kubbe tasarımı, Dubai’deki 4000 yıllık Sarouq Al Hadeed arkeolojik kazı yerinde bulunan altın bir yüzüğe dayanan Expo logosunun şeklinden ilham almıştır. Dikişsiz çelik boruların indüksiyon eğimi Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde yapıldı ve kubbenin ayakları İtalya’daki fabrikada üretildi. Bu büyük bir yapı ve tabii ki gövdeyi oluşturan yüksek mukavemetli çelik boruların çapı 500 milimetredir ve düz bir çizgi üzerine yerleştirildiklerinde tam 13,6 kilometre uzunluğa ulaşmaktadır. Binanın içinde durup baktığınız zaman Expo logosunun tasarımını oluşturmak için bir araya gelecek olan 1000’den fazla kavisli çelik kesit ve 17 bin adet çelik köşebent üretmek için çok özel bir süreç geçirildi. Yüzlerce farklı boyuttaki çelik çemberler, PTFE ve cam elyafı ile kaplanmış kumaş ile doldurulacak ve çeşitli materyaller mümkün olan en iyi görüntü kalitesini sağlamak için fiili projeksiyon kullanılarak kafesin bir bölümünde test edildi.
insaat-noktasi-blog-dubai-expo-2020-yari-saydam-celik-kubbe
Çelik kafesin dikilmesi için inşaat sırasında geçici bir destekleyici yapı olarak hizmet vermek üzere ilave 1200 ton çeliğe ihtiyaç vardır. Bu inşaatın her aşamasını doğru bir şekilde planlamak için bilgisayar modeller yazılımı kullanıldığı da bir gerçektir. Kubbe, Expo 2020’nin tamamlanacak son ana tasarım ögesidir ve ziyaretçilerin rahatını sağlamak için çatısı da kısmen gökyüzüne açık olacaktır. Son teknoloji lazer projektörleri, 2700 LED ışıkları ve yapının içinde çalışan 25 kilometrelik kablolar dahil olmak üzere tasarımda büyük bir miktarda teknoloji kullanılmıştır. Expo 2020 Dubai sahasındaki büyük inşaatlar Ekim 2019’a kadar tamamlanacak ve 2020 yılının Ekim ayında büyük açılış öncesinde test ve hazırlıklar için bolca zaman kalacaktır.
insaat-noktasi-blog-dubai-expo-2020-yari-saydam-celik-kubbe
20 Ekim 2020’de kapılarını açacak olan Expo 2020 Dubai, 10 Nisan 2021’de sona erecek. Expo’dan sonra plaza, doğal bir bahçe olarak merkezi bir rol oynamaya devam edecek.

Yorumlar

Bumerang - Yazarkafe