Ana içeriğe atla

Danimarka Ormanlarına Karışan Eşsiz Çelik Gözlem KulesiCOR-TEN çelikten yeni bir gözlem kulesi! Çelik kule, yerel kaynaklı kereste, ağaç gölgeliklerine ve Zelanda’ya bakan bir ağaç tepesine bağlanmaktadır.
insaat-noktasi-blog-cor-ten-celiginden-danimarka-gozlem-kulesi
Danimarka’nın en büyük ağaç tepesindeki macera parkında ziyaretçiler çok yakında 45 metrelik bir zeminden 25 kilometre uzayan manzaranın keyfine varacaklar. Hiperbolik gözlem kulesi, Kopenhag’ın güneyinde, bir saat uzaklıkta bulunan bir koruma ormanı olan Gisselfeld Klosters Skove’de bulunan Camp Adventure Park’ta bulunan yeni bir yapıdır. Arup mühendislik firması ile çalışan Danimarkalı mimarlardan oluşan Effekt tarafından tasarlanmıştır. Effekt’in proje mimarı Toni Rubio Soler, her şeyden önce mümkün olduğu kadar çok sayıda ağacı korumak için ormandaki en iyi yeri seçtiklerini açıklamıştır ve Soler’e göre Eyfel Kulesi binasında COR-TEN çeliği var olsaydı Paris yılda 8 tondan fazla boya biriktirebilirdi.
insaat-noktasi-blog-cor-ten-celiginden-danimarka-gozlem-kulesi
Gözlem kuleleri için standart silindir şeklini benimsemekten ziyade mimarlar bir saat-cam formunu yapılandırdı. Bu da yapıyı stabil hale getirdi ve aynı zamanda izleme platformunun boyutunu arttırdı. Kulenin hiperbolik şekli yapıya en yakın olan ağaç kanopisi için de alan bırakıyor ama yine de ağaçlara çok fazla yaklaşabiliyor. Kule, orman tabanından sarmal bir şekilde yükselirken sabit eğimini koruyan 600 metrelik bir iç rampaya sahiptir. Bu nazik rota, kuleyi ve 900 metre uzunluğundaki ağaç tepesi yürüyüş alanını herkesin erişebileceği hale getiriyor.
insaat-noktasi-blog-cor-ten-celiginden-danimarka-gozlem-kulesi
Orman ortamına bakıldığında mimar başlangıçta kulenin yapısal elemanları için ahşap kullanmayı düşündü. Rubie Soler’a göre böyle bir yükseklikte (45 metre) bir ahşap kulenin inşasını basitçe tamamlamak mümkün değil. Ormandaki ağaçların birçoğunun rampa için kullanılması gerekiyordu. Bunun yerine Rubie Soler COR-TEN çeliğini ana malzeme olarak seçti. Boyalı standart çelikten daha pahalı olmasına rağmen uzun vadede bakım gerektirmeyen bir malzeme olan COR-TEN çeliği maliyet açısından daha verimli oldu.
insaat-noktasi-blog-cor-ten-celiginden-danimarka-gozlem-kulesi
Hava çeliği olarak da bilinen COR-TEN çeliği, boyama ihtiyacını ortadan kaldırmak için US Steel tarafından geliştirilen bir dizi alaşımdan oluşur. Çevre koşullarına uzun süre maruz kaldıktan sonra altında okside olmayan, çelik yapıyı koruyan stabil bir pas tabakası oluşur. Doğal olarak meydana gelmesi durumunda bu işlem 6 aya kadar sürebilir, ancak bunu hızlandırabilecek süreçler vardır. CORTEN çeliğinin güzelliği, çevreyle mükemmel uyum göstermesi ve doğal bir malzeme olarak ortaya çıkmasıdır.
insaat-noktasi-blog-cor-ten-celiginden-danimarka-gozlem-kulesi
Sanistal tarafından tedarik edilen bu kadar büyük miktarlarda CORTEN çeliğinin teslimat süresi normal çelikten daha uzundur ve bu biraz daha uzun bir inşaat süreci doğurmaktadır. Ancak bu, inşaatın planlanmasında zaten dikkate alınmıştır. Deniz seviyesinden 135 metreye kadar yükselen Effekt’in kulesi, tamamlandığında Zelanda’nın en yüksek erişilebilir noktası olacak.  

Yorumlar

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe