Ana içeriğe atla

Dünya’nın En Güzel 10 BinasıGüzellik kavramı her ne kadar göreceli de olsa bazen öyle güzelliklerle karşılaşırız ki herkes bu konuda hemfikirdir. Biz de asırlık geçmişiyle zamana meydan okuyan anıtsal yapılardan ve modern tarzlarıyla herkesi kendine hayran bırakan mimari güzelliklerden 10 tanesini İnşaat Noktası Blog okurları için yazımızda bir araya getirdik.

Türkiye’den de bir eserin bulunduğu listemizde dünyanın en güzel 10 binası yer alıyor.

1.Guggenheim Müzesi
Çağımızın en özgün yapıtı! 1959’da tamamlanan yapı geleneksel müze mimarlığından tamamen farklı bir anlayış sergiliyor.
insaat-noktasi-blog-Guggenheim-Muzesi-Bilbao-Ispanya-Bask

2.Potala Sarayı
1300 yıl önce 7 bin işçi tarafından inşa edilen ve bugün bir müze olarak kullanılan “Kışlık Saray” UNESCO’nun Dünya Mirası listesinin gözdelerinden biridir.
insaat-noktasi-blog-potala-sarayi

3.İskenderiye Kütüphanesi
Dünyanın 7 harikasından biri olan İskenderiye Kütüphanesi’nden izler barındıran ve 8 milyon kitap bulunan kütüphane milenyumun ilk büyük eseri olarak kabul edilmiştir.
insaat-noktasi-blog-iskenderiye-kutuphanesi

4.Sagrada Familia
Mimar Gaudi’nin yüzüncü ölüm yıl dönümü olan 2026’da bitirildiğinde Hristiyan aleminin en yüksek kilisesi olacak olan görkemli, gotik katedral İspanya’nın Barcelona’ya hediyesidir.
insaat-noktasi-blog-Sagrada-Familia

5.Tac Mahal
Şah Cihan’ın kendisine 14’üncü çocuğunu doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal anısına yaptırdığı beyaz mermer anıt mezar, Hintli şair Tagore tarafından “Sonsuzluğa karşı dökülmüş bir gözyaşı” olarak tasvir edilmiştir.
insaat-noktasi-blog-tac-mahal

6.İmam Cami
Işığa göre renk değiştiren çinileri ve 54 metrelik kubbesi ile dünyanın en etkileyici yapılarından olan İmam Cami, 17. yüzyılda İran’da inşa edilmiştir.
insaat-noktasi-blog-iran-imam-cami

7.Crac des Chevaliers
UNESCO Dünya Mirası listesine giren, Haçlı Seferleri sırasında inşa edilen beyaz kale, ortaçağın en güzel kalelerinden biri olarak kabul görmektedir.
insaat-noktasi-blog-Crac-de-Chevaliers

8.Oscar Niemeyer Müzesi
Sıradışı bir sanat eseri! Brasilia’nın mimarı olarak bilinen Oscar Niemeyer’in Curitiba’da inşa ettiği müzenin güzelliği hakkında ortak bir karara varılmamış olsa da göz şeklindeki bu değişik yapı herkesin ilgisini çekiyor.
insaat-noktasi-blog-Oscar-Niemeyer-Muzesi

9.Kış Sarayı
Dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarını barındıran Hermitage Müzesi’nin de içinde bulunduğu Kış Sarayı, Katerina tarafından St. Petersburg’da yaptırıldı.
insaat-noktasi-blog-kis-sarayi-rusya

10.Ayasofya
6. yüzyılda sadece 5 yılda inşa edilen ve eşsiz bir kubbeye sahip olan Ayasofya, Bizans döneminde bir kilise, Osmanlı döneminde ise cami olarak kullanıldı. 1932 yılından bu yana da müze olarak kullanılmaktadır.
insaat-noktasi-blog-Ayasofya-Camii-Muzesi-Kilisesi


Yorumlar

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe