Ana içeriğe atla

Oyun Bloklarından Pritzker Ödüllü BinalarHyatt Vakfı tarafından 1979'dan beri verilmekte olan Pritzker Ödülü, her sene topluma ve mimarlığa anlamlı katkılar sağlayan mimarları onurlandırıyor. Her yıl tek bir mimar ödül ile buluşurken sadece 1988 yılında kuralın dışına çıkılmış ve ödülü Gordon Bunshaft ve Oscar Niemeyer kazanmıştır.
insaat-noktasi-sydney-opera-binasi
Andrea Stinga’nın hazırladığı 'My First Pritzker' animasyon videosunda, Pritzker ödülü kazanmış olan mimarların işleri oyuncak blokları ile bir kez daha şekilleniyor.
Ünlü bir mimar ve motion designer olan Stinga, şimdiye kadar ödül kazanmış olan binaları ahşap oyuncak bloklarla yeniden şekillendirip anime ederek bizi 39 yıllık bir mimari tarihinin içine çekiyor. 
insaat-noktasi-luxemburg-philharmoni-binasi
Ombua Mimarlık'ın kurucusu olan Stinga "Mimarinin bu güzel karmaşıklığını anlatmak için animasyonlar üzerinden basit, temiz ve eğlenceli çözümler bulmayı seviyorum." diyor.


Yorumlar

  1. Türkiye'de pritzker mimarlık ödülü alan yapılar var mı? Mimarlık öğrencileri için onunla ilgili bir yazı yazsanız ne de güzel olur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe