Ana içeriğe atla

Bugünün Teknolojisiyle Bile Yapılamayacak 5 Mimari Yapı


Teknoloji günden güne ilerliyor olsa da dünyanın dört bir köşesinden karşımıza öyle akıl almaz, tarihi mimari yapılar çıkıyor ki bugünün teknolojisiyle bile yapılması mümkün olmuyor. Binlerce yıl öncesinde insan aklının ve emeğinin yarattığı o inanılmaz eserler bugün bile hala ayakta.

Yazımızda dönemin koşulları düşünüldüğünde nasıl yapıldığına hayret ettiğimiz 5 yapıyı sizlerle paylaşıyoruz.

İngiltere’deki York Minster Katedrali
insaatnoktasi_ingiltere_york_minster_katedrali
Ülkenin en büyük ortaçağ yapıtlarından olan York Minster Katedrali’nin yapımı 250 yıl sürmüştür. 128 penceresi bulunan katedralin renkli camları da 12. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Kuzey Avrupa’nın en büyük katedrali olarak bilinen York Minster, ihtişamlı yapısı, taş heykelleri ve özellikle pencereleri ile dikkat çekiyor.

Gizemli Gize Piramitleri
insaatnoktasi_gizemli_mısır_gize_piramitleri
İnşasındaki gizemi hala koruyan Gize Piramitleri M.Ö. 2500 yılında yapılmıştır. O dönemde hiçbir teknoloji mevcut değilken piramitlerin yapımında kullanılan taşların çöl boyunca nasıl taşındığı, kaldırıldığı ve kusursuz bir yapı oluşturacak şekilde yerleştirildiği hala merak konusu.

Hindistan’ın kuyusu Chand Baori
insaatnoktasi_hindistan_su_kuyusu_chand_baori
1200 yıllık bir geçmişe sahip olan Chand Baori, 30 metre derinliğe ve 3500 adet basamağa sahip bir su kuyusu. O yıllarda Kuzey Hindistan’ın su kıtlığına çözüm olması için inşa edilen yapı hala ayakta duruyor.

Fransa’da 49 kilometrelik su kemerinin bir parçası Pontdu Gard
insaatnoktasi_fransa_su_kemeri_Pont-du-Gard
Unesco’nun Dünya Mirası’na kattığı eşsiz bir yapı olan 275 metre yüksekliğindeki Pontdu Gard, Fransa’nın güneyinde 49 kilometre uzunluğundaki bir su kemerinin sadece bir bölümüdür! Milattan sonra 1. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Pontdu  Gard’ın sadece bu bölümünde 50 bin ton taş kullanılmıştır.

Dünya’nın en görkemli yapısı Çin Seddi
insaatnoktasi_cin_seddi
Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan ve bundan 2200 yıl önce inşa edilen Çin Seddi 9 bin kilometre uzunluğundadır. Dünyanın çevre uzunluğunun neredeyse dörtte bir uzunluğuna sahip olan ve dünyanın en uzun insan yapımı yapısı olan Çin Seddi,sanılanın aksine uzaydan görünmüyor.

Yorumlar

  1. Türkiye'deki tarihi yapılar için de bir yazı bekliyorum. Hep dünyadan paylaşmışsınız.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe