Ana içeriğe atla

Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gereken DetaylarEv sahibi olmak zor gibi görünse de aslında oldukça keyifli geçen bir süreçtir. Tabi doğru adımları takip ediyorsanız!

İyi bir yatırım yapmak ya da hep hayalini kurduğumuz o eve kavuşmak… Amaç ne olursa olsun günün sonunda gerçekten en iyi kararı verdiğinizi ve doğru evi satın aldığınızı düşünüyorsanız kazanan siz olmuşsunuzdur. Hala arayışta olanlar ve henüz alacağı eve karar vermemiş olanlar için de ev alırken dikkat etmesi gerekenler hakkında kısa bir liste hazırladık.

Deneyimleri değerlendirin ama kural olarak saymayın!
insaat-noktasi-ev-alirken-baskalarinin-deneyimleri
Ev bakma sürecine başladığınız ilk an çevrenizden konuyla ilgili birçok şehir efsanesi dinleyeceksiniz. Haklılık payları yok demiyoruz ama ekonominin bu kadar hareketli olduğu dönemlerde 1 yıl ya da 10 yıl önce ev almış biri ile aynı deneyimi paylaşmanız pek de mümkün değil. Deneyimler her zaman iyidir fakat siz yine de titizlikle kendi araştırmalarınızı yapın.

İhtiyacınız kadar!
insaat-noktasi-ihtiyaciniz-olan-buyuklukte-evler-tercih-edin
Kesinlikle ihtiyacınızdan daha büyük bir ev almayın. Daha büyük ev daha fazla iş yükü, daha yüksek faturalar ve de gereksiz birçok eşya demek. Büyük bir eve gerçekten ihtiyacınız yoksa size önerimiz daha minimal bir yaşam alanı araştırın.

Ödeme seçeneklerinizi iyi hesaplayın!
insaat-noktasi-konut-kredisi-kampanyalari
Eğer ki kredi kullanacaksanız aylık ödeme tutarlarını bütçeniz üzerinden doğru olarak hesaplamalı ve bütçenizi aşmadığından emin olmalısınız. İşe bankaların ve inşaat firmalarının yaptıkları kampanyaları mercek altına alarak başlayabilirsiniz. Bir de belirtmemiz gerekir ki yasal olarak konut değerinin %20’sinin peşin olarak ödenmesi gerekiyor.

Ekspertiz şart!
insaat-noktasi-ev-almadan-once-ekspertiz-yaptirin
Evi satın almadan önce mutlaka araştırın ve ekspertiz yaptırın. Size ev hakkında detaylı bilgi veren ekspertiz raporları ile evde bir sorun varsa tespit etmiş ve teklifinizi ona göre sunmuş olursunuz. Mal sahibinin bu sorunları gidermesini de talep edebilirsiniz elbette.

Konumu araştırmadan satın almayın!
insaat-noktasi-ev-alirken-lokasyonuna-dikkat-edin
Evin bulunduğu mahalleyi ve çevre mahalleleri biraz dolaşın. Etrafa iyice bakın. Ulaşım araçlarına uzaklığı nedir? Okullar, hastaneler ve marketler ne kadar yakın? Çevresindeki evlerin durumu nasıl? Bunlar evin değerini artıran faktörlerdir. Dikkat etmek gerekir. Ayrıca o çevrede satılan diğer evlerin fiyatlarını da araştırın. Arada uçurum olmamalı.

Demirbaşlar önemli!
insaat-noktasi-ev-alirken-demirbaslara-dikkat-edin
Evin içinde bulunan kombi, ankastre set gibi demirbaşlar size sorun çıkarmayacak durumda olmalı. Mümkünse garantisi devam eden ürünlerin olduğu bir evi tercih edin. Böylece demirbaşlarda bir sorun çıksa dahi halletmesi çok daha kolay olacaktır.

İşinize ne kadar yakın?
insaat-noktasi-eviniz-isinize-yakin-olmali
Eğer konum olarak okullara, alışveriş merkezlerine ya da hastanelere yakınsa farklı ulaşım araçları vardır ve sıklıkla geçiyordur. Ulaşımın kolay olması ve evin iş yerine yakın olması ev satışlarını belirleyen temel etkenlerin başında geliyor.

Aidat ne kadar?
insaat-noktasi-sosyal-olanaklari-fazla-olan-evler
Özellikle site içerisinde satın alınan evler için söylemek gerekirse sosyal olanaklar ne kadar artarsa aidatlar da doğru orantılı olarak artmaktadır. Yatırım yaparken aidatların bütçenizi zorlayıp zorlamayacağını da hesaba katmalısınız.

Size en uygun projeleri www.insaatnoktasi.com 'dan da inceleyebilirsiniz. Yorumlar

  1. http://www.insaatnoktasi.com/HABER/53156/SITEDEN-EV-ALIRKEN-NELERE-DIKKAT-E.aspx linkinden de siteden ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe