Ana içeriğe atla

Dünyanın En Yüksek 10 BinasıBugün size Asya'dan Kuzey Amerika'ya kadar dünya üzerinde inşa edilmiş en yüksek 10 binanın bir listesini sunuyoruz.

1. Burj Khalifa, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
insaat-noktasi-Burj-Khalifa
Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binalarının başında geliyor ve Dubai için de bir gurur kaynağıdır. 828 metre yüksekliktedir. Dünyanın ikinci en yüksek binasından yaklaşık 200 metre daha uzun. Burç Halife, 163 kattan oluşmaktadır. Ofis, konaklama ve otel birimleri içerir. Yapı 2010 yılında tamamlanmıştır.

2. Şangay Kulesi, Şangay, Çin
insaat-noktasi-Shanghai-Tower
2015 yılında en yüksek gökdelen ve dünyanın en yüksek ikinci binası olarak adlandırılmıştır. 632 metreye yükselen kule 128 kattan oluşmaktadır. İçinde ofisler, oteller ve perakende mağazaları bulunmaktadır. Şangay spiral kulesi, üst üste yığılmış dokuz silindirik boşluklu cam bir cephe ile pürüzsüz bir şekilde zirveye yükseliyor.

3. Mekke Kraliyet Saat Kulesi, Mekke, Suudi Arabistan
insaat-noktasi-makkah-tower
Dünyanın üçüncü en yüksek binası ve dünyanın dördüncü en yüksek bağımsız yapısı Makkah Kraliyet Saat Kulesi'dir. Kule, Fairmont Hotels & Resorts Group tarafından işletilen 5 yıldızlı lüks bir otele ev sahipliği yapmaktadır. Kule 601 metre yüksekliğinde ve 120 katlıdır. Kuledeki büyük saat, Londra'daki Big Ben saatinden 35 kat daha büyüktür.

4. One World Trade Center, New York, ABD
insaat-noktasi-One-World-Trade-Center
"One World Trade Center", yeniden yapılandırılmış Dünya Ticaret Merkezi'nin ana binasıdır. Kule 541 metre yüksekliğinde ve 94 katlıdır. Işıltılı bina, Batı yarı küredeki en yüksek gökdelendir. Özgürlük Kulesi 1, Dünya Ticaret Merkezi, One WTC ve 1 WTC olarak da bilinir.

5. Guangzhou CTF Finans Merkezi, Guangzhou, Çin
insaat-noktasi-Guangzhou-CTF-Finance-Centre

Guangzhou CTF Finans Merkezi, eskiden CTF Guangzhou Chow Tai Fook Center olarak da bilinen dünyanın beşinci en yüksek binasıdır. Bu etkileyici çok yönlü kule 530 metre yüksekliktedir ve tamtamına 111 katlıdır. Kulede 273 otel odası, 414 daire, ticaret ofisi ve bir gözlem evi bulunmaktadır.


6. TAIPEI 101, Taipei, Tayvan
insaat-noktasi-TAIPEI-101
2004-2010 yılında Burç Halife inşa edilene kadar TAIPEI 101 bir zamanlar dünyanın en yüksek binasıydı. Kule dünyanın en hızlı asansörüne sahiptir. 5'ten 78'inci kata 49-53 saniyede ulaşabilektedir. Toplam 101 kat 508 metre yüksekliğe kadar uzanır. Tayvan'ın tayfun rüzgarlarına ve deprem titremelerine dayanıklı olarak tasarlanmıştır.

7. Şangay Dünya Finans Merkezi, Şangay, Çin
insaat-noktasi-Shanghai-World Financial-Center
Şangay’ın ikinci en yüksek binası ve dünya listesinde yedinci! Şanghay Dünya Finans Merkezi’nin yüksekliği 492 metredir. Kule, ofisleri, otelleri, konferans salonlarını, gözlem teraslarını ve zemin katındaki alışveriş merkezlerini içermektedir. Park Hyatt Shanghai, kulenin 79 ve 93 katları arasında yer almaktadır ve dünyanın ikinci büyük otelidir.

8. Uluslararası Ticaret Merkezi, Hong Kong
insaat-noktasi-International Commerce-Centre

Hong Kong'un Uluslararası Ticaret Merkezi sekizinci sırada. Bu gökdelen, 101 katlıdır. 482 metre yüksekliğinde düzgün bir dikdörtgen şeklindedir. Dünyanın en yüksek oteli olan Ritz-Carlton Hong Kong kulenin 102. ve 108. katlarını kaplar.

9. Petronas İkiz Kuleleri 1 & 2, Kuala Lumpur, Malezya
insaat-noktasi-Petronas-Twin-Tower
Petronas İkiz Kuleleri 1 ve 2 452 metre boyundadır ve her kule 88 katlıdır. İkiz gökdelenler, 1998-2004 yılları arasında dünyanın en uzun binalarıydı ve şu an ise en uzun ikiz kuleler olarak anılmaktadırlar. Kulelerin çağdaş tasarımı rüzgara dayanma kabiliyetlerini yansıtmaktadır.

10. Zifeng Kulesi, Nanjing, Çin
insaat-noktasi-Zifeng-Tower
Listede, 66 kattan oluşan ve 460 metrelik başka bir Çin kulesi bulunmaktadır. Kule'de perakende satış mağazaları, ofisler, restoranlar, gözlemevi ve Nanjing Greenland Intercontinental Hotel bulunur.

Yorumlar

  1. 1 kilometrelik Cidde Kulesi Burj Khalifa'yı gölgede bırakacak gibi...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe