Ana içeriğe atla

Dünyanın En Farklı Yapı TasarımlarıDeğişen ve gelişen dünyada yaratıcılığı ile fark yaratmak isteyen inşaat sektörü otoritelerinin birbirinden ilginç, devasa ve göz kamaştıran yapıları gelecekte bizi nasıl yapıların beklediğine dair işaretler taşıyor.

Yüklenici inşaat firmalarına milyon hatta milyar dolarlara mal olan yüzlerce metre yüksekliğindeki bir eşi benzeri daha olmayan lüks yapılar, dünyanın en farklı bina tasarımı olma yarışında birbirleriyle yarışıyorlar.

İşte o binalardan bazı örnekler:

Kral Kulesi
Suudi Arabistan’da bulunan Kral Kulesi, 828 metre yüksekliği ile kendi kategorisinin en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Maliyeti ise 1.2 milyar dolar!

Şangay Kulesi
4.2 milyar dolar harcanarak inşa edilen 121 katlı, 9 farklı dikey bölgeden oluşan kulenin dış kısmı doğal havalandırma sağlayan camlarla kaplanmıştır.

Dubai İncisi
Gökyüzü köprüsü, bilinen en büyük alışveriş merkezi ve dünya şeklindeki adalarıyla Dubai’nin ihtişamını bir kez daha gözler önüne seren Dubai İncisi, 4 bacaklı ve 73 katlı tasarımıyla dünyanın en farklı yapılarından biri!

Agora Bahçe Kulesi
Taipei’de yükselen ve doğanın en yeşil tonunu insan yapımı bir tasarımla buluşturan sarmal biçimli bu kule, yağmur sularını ve güneş enerjisini de mükemmel şekilde değerlendiriyor.

World One
117 katlı yapısıyla Hindistan Mumbai’nin en yüksek binalarından olan World One’da daire satış fiyatları birkaç milyon dolardan başlıyor.

KAPSARC
Kral Abdullah Petrol Çalışmaları ve Araştırma Merkezi olarak tasarlanan yere oldukça yakın olan ama bir o kadar da keskin ve marjinal çizgilere sahip olan yapı, görüntüsü ile dünyanın en farklı binaları arasında yer alıyor.

SuzhouZhongnan Center
4.5 milyar dolar maliyeti ile dünyanın en pahalı binaları arasında yer alan SuzhouZhongnan Center, 730 metre yüksekliği ile Çin’in en uzun gökdeleni olma statüsü taşıyor.

Lotte World Tower
123 katlı, 555 metre uzunluktaki bu gökdelen gözlem evi ve ihtişamlı yapısı ile Güney Kore siluetine farklı bir tarz katıyor.

Dawang Dağ Tatil Köyü
İki uçurum arasında kurulan ve bir uçtan diğer uca 170 metrelik bir alan kapsayan bu otel, asma bahçeleri ve su parkıyla bambaşka bir tatil seçeneği sunuyor.

Songjiang Otel
Büyük taş yapılar arasında tasarlanan bu tatil köyünün ortasından bir de şelale geçiyor. Göl üzerinde yükselen ve Çin’de farklı bir tatil olanağı sunan Songjiang Otel, tasarımıyla ve marjinal duruşuyla dünyanın en farklı yapıları arasında yer alıyor.


Yorumlar

  1. Polonya'da gördüğüm ve adeta Salvador Dali'nin tuvalinden fırlamış gibi duran Crooked House binası bence dünyanın en farklı yapılarından biri. Keşke onu da listeye ekleseydiniz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe