Ana içeriğe atla

Doğanın Mimarları

Kendilerine özgü örgü, dokuma ya da farklı inşa yöntemleriyle inanılmaz yuvalar inşa eden doğanın en iyi tasarımcılarını ve mükemmel yuva ustalarını yazımızda bulabilirsiniz.

En karmaşık yapılı olan insandan en basit canlıya kadar hepimizin barınma ve güvenlik için bir yuvaya ihtiyacı olduğu doğrudur. Eski zamanlardan günümüze geldikçe kerpiç veya ahşap evlerden büyük betonarme yapılara doğru evrilen yaşam alanlarımız çağın modern stiline de ayak uydurmaya devam ediyor. İnsan yapılarının karşısında bir de en usta mimarları, mühendisleri bile kıskandıracak doğa mimarları var. Kuşlar, arılar, karıncalar…

İşte yaptıkları yuvalarla hayranlık uyandıran Doğa Ana’nın yapı ustaları:

Komün halinde yaşayan ve Philetairus Socius Latince ismiyle bilinen hoşsohbet dokumacı kuşlar ince uzun çubuklar ve ot kullanarak kendilerine dev yuvalar kuruyorlar. Odacıklar şeklinde inşa ettikleri yuvalarında bu odalar sayesinde geceyi üşümeden geçiriyorlar.
insaatnoktasi_hossohbet_dokumaci_kuslarin_yuvasi

Kendilerine canlı yapraklardan yuva yapan Avustralyalı dokumacı karıncalar larva ipeğini kullanarak yaprakları birbirine yapıştırıyor.
insaatnoktasi_avustralyali_dokumaci_karincalarin_yuvasi

Dişilerini etkilemek için çeşitli otlardan ve çubuklardan inşa ettikleri kameriye tarzı küçük kulübesi ile büyüleyen Vogelkop çardak kuşları yuvalarını rengarenk meyvelerle süslemeyi de ihmal etmiyor.
insaatnoktasi_vogelkop_dokumaci_cardak_kuslarin_yuvasi

Beyaz pusula karıncaları büyük, yere çivi gibi saplanan yuvalarını kuzey-güney yönünde inşa ederek aynı ısıda kalmasını sağlıyor.
insaatnoktasi_beyaz_pusula_karincalarinin_yuvalari

Tüm hayatlarını salgıladıkları yapışkan madde ile yaptıkları yuvalarının çevresinde geçiren bal arıları, doğanın matematiğini en harika biçimde gözler önüne seriyor.
insaatnoktasi_bal_arilarinin_yuvasi

Orman zemininde kurdukları tümseklerde yaşayan Avrupa kırmızı orman karıncaları bu tümsekler arasında tüneller ve bağlantılar inşa ederek tehlike anlarında geçişi kolaylaştırıyorlar.
insaatnoktasi_avrupa_kirmizi_orman_karincalarinin_yuvasi

Dikenli palmiye ya da akasya ağaçlarının dallarına oldukça zarif görünen, sarkık yuvalar ören Baya dokumacı kuşları, yaratıcı mimarileri ve sadece gagalarıyla yaptıkları yapılarla hayranlık uyandırıyor.
insaatnoktasi_baya_dokumaci_kuslarin_yuvalari

İnsanların baraj inşasında örnek aldığı kunduzların şimdiye kadar yapmış olduğu ve yuva olarak kullandığı en büyük barajın uzunluğu yaklaşık 850 metre!
insaatnoktasi_baraj_ustasi_kunduzlarin_yuvalari

Yorumlar

  1. Bu kuşları mimarlar odasına kayıt ettirmek gerek. Bir tanesi kaçak kat çıkmış. İmar affı başvurusu yaptı mı acaba? :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe