Ana içeriğe atla

Bina Güçlendirme Maliyeti Nedir?İnşaat sektörünün içinden bir portal olarak sıklıkla karşılaştığımız sorulardan bir tanesi bina güçlendirme maliyeti! Bu çalışmanın maliyeti nedir?

insaat-noktasi-bina-guclendirme-maliyeti

Bina yıkılıp yeniden mi yapılsa daha az maliyetli olur yoksa bina güçlendirme yöntemi ile yapılandırılsa mı? Bu konuda belirleyici faktör maliyetler olduğu için her iki türlü de yapı sahiplerinin ve bina sakinlerinin aklı karışıyor. İşin bir de zaman maliyeti var elbette. Mevcut binanın yıkılıp baştan yapılması ve oturuma uygun hale gelmesi minimum 1-1,5 yıl sürmektedir. Peki, bina güçlendirme çalışmasının maliyeti nedir? Neye göre değişiklik gösterir?

insaat-noktasi-bina-guclendirme-maliyeti

Öncelikle bina güçlendirme maliyetini çıkarabilmek için bazı teknik verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların en önemlileri; binanın yaşı, projesi, imar durumu, kullanım şekli ve zemin analizi. Her binanın güçlendirme çalışması için uygulanacak yöntem arazi ve bina yapısına bağlı olarak kendisine özeldir. Bu sebeple maliyet hesabını yapabilmek için bina ile ilgili verileri sağlayabileceğimiz ve bina güçlendirme çalışmasında hangi yöntemin uygulanacağına karar vereceğimiz testlerin tamamlanması gerekmektedir. Betonarme güçlendirme, bina temeli güçlendirme, kolon güçlendirme ya da zemin güçlendirme çalışması uygulanacak yöntem, zaman ve maliyet olarak farklılık göstermektedir.

insaat-noktasi-bina-guclendirme-maliyeti

Teknik testler tamamlandıktan sonra bina güçlendirme çalışmasının hangi metotla yapılacağı belirlenir. Metot ortaya çıktığında da güçlendirme işleminin zaman ve parasal maliyeti kolaylıkla hesaplanır. Her güçlendirme yöntemi değişiklik gösterse de ortalama olarak bina güçlendirme çalışması 4 ila 6 ay arasında tamamlanmaktadır. Zaman, maliyeti etkileyen temel unsurlardan biridir. Bu süreyi geriye çekmek mümkün olsa da işlemlerin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için minimum bir süre gerekmektedir.

Yorumlar

  1. İstanbul'daki bina güçlendirme firmaları ve bina güçlendirme fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bumerang - Yazarkafe